Щоденник молодого Анархотуриста

четвер, 2 липня 2009 р.

Про Львів

(Цей допис висловлює особисту позицію автора і не претендує на абсолютну істину)
Львів, звичайно, унікальне місто. Іншого в Україні такого немає. Однак, ця унікальність є, можна так сказати, "місцевою". В Європі є багатото "європейських" міст з подібною архітектурою. Львів також є туристичним центром. Це теж беззаперечно. Однак, погляньмо, хто складає основну масу туристів у Львові? Це поляки, які мають безвізовий вїзд в Україну і яких мучить ностальгія за Львовом - "польскім міастем". Багато з них це потомки поляків, що народились та жили у Львові і вваждають справою честі відвідати це місто.
Однак, давайте поглянемо, що таке Львів сьогодні.
Більшість всієї архітектури, яку ми маємо і якою так пишаємося, побудована на переломі 19-20 століть, під час австрійського панування. В міжвоєнний період у Львові 51,7% населення були поляки, 29% євреї, а решту (це близько 20%) становли українці та інші національності. Під час війни були знищені євреї, а після неї виселені поляки, які, в основному, осіли у нинішньому Вроцлаві. Сьогодні Львів далеко не той, який був до 1939 року. Він змінився, змінились люди.
Що ми маємо у Львові?
По-перше, архітектуру, заради якої приїзжає більшість туристів, і яка знаходиться в жахливому стані: сірі, облізлі стіни будинків, які часто знаходяться в аварійному стані, запах каналізації, в основному, весною, коли сходить сніг, від якого вивертає тощо.
По-друге, розбиті дороги, більшість яких навіть під час ІІ світової війни були, мабуть, в кращому стані. Тут слід зауважити, що це проблема не лише Львова, але й всієї України.
По-третє, бездарну владу, яка не може організувати навіть елементарне приведення міста в порядок.
По-четверте, примару Євро-2012, яка висить над Львовом і яка вселяє надію на покращення інфраструктури та всього переліченого вище, однак, згідно українських реалій, у нас вміють про...ти навіть все найкраще.
По-пяте, жахливий громадський транспорт, в якому щоженна подорож стає справжньою мукою.
Раді справедливості, слід зазначити, що перелічені вище проблеми характерні не лише для Львова, але й для всіх інших українських міст. В цьому плані Львів не є унікальним.
Отже, підсумовуючи викладене, що ми маємо?
Львів, як такий, втратив свою унікальність. Він нічим не відрізняється від інших українських міст: Харкова. Дніпропетровська, Одеси тощо. Залишилась лише примара того старого Львова, яка часто розігрується на туристичній карті. Львів втартив душу, залишився лише кістяк.

4 коментарі:

tivasyk сказав...

цинікові для подумати.

тітка живе у львові, у старенькій квартирі в самісінькому центрі, десь поблизу площі ринок і бульвару свободи. старенька людина. щодня виносить сміття в пакеті в бак, котрий стоїть не у дворі, а досить далеко -- за два чи три квартали.

киянинові стало дивно, киянин спитав, чому так далеко, і чи не можна той самий бак поставити тут?

відповідь, на моє ще більше подивування, разючо контрастувала з тим, що сказали б і що зробили б в будь-якім іншім місті вкраїни (принаймні такі мої стереотипи, даруйте):

тут не можна, тут історичний центр, тут ходять туристи.

я готовий гордитися таким ставленням до рідного міста.

Offspring сказав...

Вул. Костюшка (біля Інституту фізкультури) стоять смітники. Вул. Кн. Романа (біля військової кафедри політехніки) стоять смітники. Ці вулички, що не нає істоиричний центр. І таких вуличок з смітниками ще багато-багато. Їх просто зараз приадати не можу. ДУмаю, що "історичний центр" у Львові - це далеко не причина, щоб ставити смітники. Їх немає поблизу будинку тітки скоріше з тої причини, що їх просто немає. А підхід тітки заслуговує, звичайно, на повагу, але це скоріше вийняток, ніж правило.

tivasyk сказав...

> але це скоріше вийняток, ніж правило

так ото ж бо й воно...

Роман Макарчук сказав...

підписуюся під кожним словом - цього літа особливо активно подорожую українськими містами і все більше переконуюся - Львів просто один з багатьох, причому не найкраще пристосований для повсякденного життя. І ех, як же Львову не вистачає річки чи озера в центрі :(

Можна посперечатися тільки відносно доріг - таке враження, що вони в Львові (і львівській області) "унікально" розбиті для підкреслення колориту :)